Przejdź do głównej zawartości

Winogrona - kilka ciekawostek o których nie masz pojęcia!

Witajcie!

Prowadzenie bloga staje się dla mnie coraz większą frajdą i chciałabym tym entuzjazmem dzielić się z Wami. Idea slow life czyli zwolnij zacznij żyć jest coraz bliższa memu sercu. Wiążę z nią duże nadzieje i marzenia. Postanowiłam wprowadzić na blogu cykl postów dotyczących zdrowych produktów. Coś co mamy pod ręką, jest ogólnodostępne i jest po prostu zdrowe.

Wrzesień spędziłam we Włoszech, w pracy sezonowej przy zbiorze winogron. Są one jednymi z najstarszych roślin uprawianych na Ziemi. Mimo tego, że często trudno nam odróżnić smakiem jaśniejsze od odmiany ciemniejszej, te drugie są bogatsze w składniki odżywcze. Sam Hipokrates porównywał je do właściwości miodu. Medycyna starożytna i ludowa wykorzystywała winogrona do leczenia zaparć (szczególnie polecane na śniadanie dzięki zawartości celulozy), chorób układu pokarmowego oraz skaleczeń.


Pisząc o winogronach powinnam przybliżyć Wam jedno hasło: resweratrol. Brzmi tajemniczo i skomplikowanie ale kryje się za nim organiczny związek zwany nieraz "cząsteczką młodości". Zawiera duże związki przeciwutleniaczy, które tworzą ochronną barierą na naszej skórze, która jest bardziej odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Resweratrol znajduje się zarówno w pestkach jak i w skórce winogron. "Cząsteczka młodości"hamuje proces działania wolnych rodników w naszym organizmie! Ma także silne działanie antynowotworowe (szczególnie pomocne w raku piersi, okrężnicy czy odbytu). Badania przeprowadzone w Nowym Jorku podsuwają nam hipotezę, że resweratrol spowalnia procesy degeneracyjne występujące w chorobie Alzheimera. Znacznie także poprawia naszą pamięć. 



Winogrona zyskają także zwolenników wśród "nadciśnieniowców". W tym przypadku magiczną substancją jest tu potas, który świetnie reguluje pracę serca. Aby naturalnie obniżyć ciśnienie  krwi, należy być konsekwentnym w jego spożywaniu (15 - 20 sztuk codziennie). Nie lubimy monotonii więc winogrona można dodać do sałatek, deserów. Od czasu do czasu można napić się lampki wina.



Mała uwaga na koniec: winogrona są kaloryczne więc osoby z nadwagą powinny rozsądnie spożywać te owoce. Za jakiś czas pojawi się obszerny tekst odnośnie oczyszczania jelit. Szczególnie polecany właśnie dla osób, które chciałyby zrzucić parę kilogramów.




Mam nadzieję, że post przypadł Wam do gustu.

Lubicie winogrona? Macie sprawdzone przepisy na ich wykorzystanie?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak stres oksydacyjny wpływa na Twoje życie? Zaprzyjaźnij się z antyoksydantami!

Witajcie, Antyoksydanty zaraz obok jelit były najczęstszym słowem, które ostatnio używałam. Wynikało to z tego, że prowadziłyśmy z Sylwią wykład na temat żywienia dla grupy seniorów, którzy zainteresowani było naturalnym oczyszczaniem jelit. Tak, jesteśmy przekonane, że taki proces rzeczywiście pomaga. Poprawia się samopoczucie i się po prostu człowiekowi „chce”.  Wracając do dzisiejszego zagadnienia, jeśli nie słyszeliście o antyoksydantach warto byłoby się z nimi zaprzyjaźnić. Znajomość długofalowa jest zdecydowanie preferowana! Nasz organizm jest przyzwyczajony do stanu homeostazy. Jest to sytuacja (proces) w którym występuje stałość parametrów wewnętrznych. Nasze procesy biologiczne same się regulują. W sytuacji kiedy coś wychodzi poza tzw. normę organizm zaczyna nam to w znaczny sposób sygnalizować. I tu już uwaga: może rozpocząć się stan chorobowy! Dziś jednak chciałabym przybliżyć Wam profilaktykę. Wszyscy się zgodzimy z tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Chcesz poprawić stan zdrowia? - Wyśpij się!

Witajcie J Korzystając z okazji, że mamy miesiąc z najdłuższymi nocami chciałabym przybliżyć Wam fizjologię snu. To nie jest tak, że zimą trzeba naładować baterie i odespać wszystkie szaleństwa, które działy się letnimi wieczorami. Właściwy proces snu powinien stać się naszym nawykiem niezależnie od pory roku. Z reguły nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo wpływa na nasz stan zdrowia. Skupiamy się na zdrowej diecie, ćwiczeniach, zmniejszaniu stresu i to jest świetne! Ale często zapominamy o czymś tak naturalnym jak właściwa higiena snu. Na początek przytoczę parę medycznych kwestii. Wbrew obiegowej opinii sen nie jest procesem biernym w którym nasz mózg odpoczywa. Mimo tego, że nie mamy świadomego kontaktu z otoczeniem i zmniejsza się reakcja na zewnętrzne bodźce nasz układ nerwowy pracuje cały czas i ulega cyklicznym zmianom. Naukowcy z uwagą przyglądają się tym zmianom prowadząc analizę snu za pomocą np. badania EEG (badanie czynności bioelektrycznej mózgu – elektrody um